Mgławice, pierwotnie obiekty astronomiczne o rozmytych konturach (m.in. gromady gwiazd i galaktyki). W dwudziestowiecznej astronomii terminem mgławice określa się obiekty o rozmytych konturach i nie należące do powyższych klas.
Mgławice galaktyczne. Wyróżnia się zbudowane z materii międzygwiazdowej (pył lub gaz) mgławice galaktyczne, dzielące się na: mgławice emisyjne (jasne, świecące własnym światłem dzięki pobudzeniu bliską, gorącą gwiazdą, w widmie widoczne są linie widmowe emisyjne), mgławice refleksyjne (jasne, świecące światłem odbitym, dają widmo ciągłe z liniami absorpcyjnymi, oświetlone są chłodniejszą gwiazdą) oraz mgławice absorpcyjne (ciemne, widoczne dzięki przesłanianiu dalszych świecących obiektów). Istnieją ponadto mgławice dyfuzyjne.
Mgławice planetarne w postaci pierścienia otaczającego gwiazdę (często niewidoczną) to pozostałości po wybuchu nowej lub supernowej (gwiazd ewolucja).Najbardziej znanymi mgławicami są: mgławica planetarna Krab (pozostałość po wybuchu supernowej w 1054), mgławica emisyjna Oriona z mgławicą absorpcyjną Koński Łeb (Orion), mgławica cirrusowa w Łabędziu, mgławica Orzeł (Wąż) itd.
|