BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM!
Typosquatting:
Każdy z nas popełnia od czasu do czasu błąd podczas wpisywania w przeglądarce adresów stron WWW. Zazwyczaj otwierana jest wtedy witryna zawierająca reklamy lub zachęcającą do zakupów.
Nie jest to bynajmniej dzieło przypadku.
To zjawisko nosi nazwę typosquattingu.Polega ono na masowym wykorzystywaniu domen przypominających adresy popularnych serwisów internetowych. Uwzględniają one powszechnie popełniane pomyłki niewielka liczba pomyłek może zatem przekładać się na pokaźną rzeszę osób przypadkowo trafiających do specjalnie stworzonych w tym celu serwisów. Dzięki temu posiadacze tego typu witryn mogą zarabiać pieniądze -ale nie tylko.
Okazuje się, że typosquatting niesie jednak ze sobą poważne zagrożenia. Spreparowane witryny mogą być łudząco podobne do pierwowzoru. Za ich pośrednictwem pozyskiwane są adresy e-mail wykorzystywane następnie do zasypywania internautów spamem. Wyłudzane mogą być także informacje poufne, zapewniające dostęp do usług internetowych, takich jak bankowość elektroniczna. Podrabiane witryny zawierają też szkodliwy kod, a czasami także niepożądaną treść , na przykład pornografię.
Ochronę przed typosquattingiem możemy zapewnić sobie na kilka (wzajemnie uzupełniających się ) sposobów. Ekspert przedstawił je w kilku poniższych poradach.
- starannie wpisujemy adresy stron WWW i sprawdzamy je przed załadowaniem
- wykorzystujemy dostępny w przeglądarkach mechanizm automatycznie uzupełniający wpisywany adres
- jeśli regularnie odwiedzamy dany serwis, dodajmy go do listy ulubionych stron i otwierajmy ,korzystając z odnośnika zapisanego na wspomnianej liście
- warto także korzystać z regularnie aktualizowanej zapory i programu antywirusowego, zwłaszcza jeśli oferują filtr blokujący podejrzane adresy WWW.
Hasła:
Większość ludzi przekonanych jest że haker na pewno nie zainteresuje się nimi albo że mają na tyle silne hasło że haker go nie złamie , co jest bardzo błędnym przekonaniem , iż haker nie jest osobą która siedzi po 10 godzin przed komputerem i myśląc jakie masz hasło np. "Kowalski72". Rzecz polega na tym aby stworzyć hasło trudne , albo nawet bardzo trudne do złamania przez hakera. Nie jest to nic trudnego ale jak wygląda takie hasło ? Jest to kombinacja liter , cyfer oraz niektórych znaków np kropki.
Można albo raczej poleca się pisania zamiast liter cyfr. Co to znaczy ? Oznacza to że zamiast napisać "pietruszka" poleca się napisać "p13truszk4". Zwykle zamienia się w ten sposób:
- Zamiast "i" pisać"1"
-Zamiast "e" pisać "3"
-Zamiast "a" pisać "4"
-Zamiast "o" pisać "0"
Oczywiście można też jakieś własne kombinacje zastosować wtedy hasło jest jeszcze trudniejsze do złamania , ale także trzeba zastosować jakieś słowo lub słowa. Nie poleca się używać własnego imienia albo pseudonimu ponieważ wtedy takie hasło jest banalne , lepiej użyć jakiegoś słowa wziązaniego z ulubioną muzyką , ulubionym piłkarzem itp. Można także używać angielskich słów albo też słów w innym języku wtedy już jest bardzo trudne. Teraz pokażę jak stworzyć takie hasło :
1. Wybieramy jakieś słowo albo jakieś zdanie np. I like pizza and school
2. Teraz zamieniamy litery na cyfry po przekształceniu wygląda to tak "ilik3pizz44ndsch00l"
3. Jeśli jest to możliwe dodajemy na koniec kropkę
I oto cała sztuka tworzenia mocnych haseł , jest wiele zdań i słów które można zastosować , można tutaj wymieniać bardzo dużo tego takie hasło jest trudne do złamania ale i bardzo łatwe do zapamiętania niż byle jaka kombinacja liter oraz cyfer.
Źródło: Komputer Świat